Praėjusį metų lapkritį apsilankę rekonstruojamame Marijampolės dramos teatro pastate ir pasikalbėję su ten dirbančiais statybininkais rašėme apie planus ir viltis, kad galbūt teatras atvers duris jau šiemet kovo 27-ąją, minint Tarptautinę teatro dieną. Dabar jau aišku, kad taip neįvyks. Remontas dar tęsiasi, bet teatro kūrybinis procesas vyksta visu tempu ir kai senojo teatro pastato durys jau bus atvertos, tikrai bus ką parodyti spektaklių pasiilgusiems žiūrovams.

Remontuojant senąjį Marijampolės dramos teatro pastatą atsirado papildomų darbų. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Remontuojant senąjį Marijampolės dramos teatro pastatą atsirado papildomų darbų. Ričardo Pasiliausko nuotraukos.

Darbams užbaigti dar reikia laiko

Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis „Suvalkiečiui“ patvirtino, kad Dramos teatro pastato remontas tęsiasi ir dar reikia vieno kito mėnesio, kol visi darbai bus baigti. Priminus, kad darbus planuota baigti šių metų pradžioje ir tikėtasi pastatą atverti lankytojams jau kovo pabaigoje, vicemeras paaiškino, kad atsirado papildomų darbų, kuriems atlikti reikia laiko.

– Norėčiau priminti, kad pagal sutartį statybininkai teatro pastato remontą privalo baigti iki šių metų pabaigos, tad laiko dar yra ir jokie terminai nepažeisti. Išties galvojome, kad pavyks greičiau viską padaryti, bet atsirado įvairių papildomų darbų.

Apžiūrėjus atidžiau, rasta įtrūkimų salės sienose, reikia sumontuoti papildomas kėdes balkone, kur joms atsirado vietos. Tad reikia laiko. Statybininkai mane informavo, kad viskam baigti dar reikia bent poros mėnesių. Manau, kad darbai bus tikrai baigti vasaros pradžioje, bet vasarą teatrai atostogauja, tad rekonstruoto pastato atidarymas turbūt bus surengtas rudenį, – teigė A. Visockis.

Paklaustas, ar teatro rekonstrukcijai pakanka lėšų, vicemeras teigė, kad šių metų Marijampolės savivaldybės biudžete tam skirta 770 tūkstančių eurų ir šios sumos tikrai pakaks viskam užbaigti. Kita vertus, sutvarkytas ir atnaujintas pastatas – dar ne viskas, lėšų reikia ir kūrybiniam procesui finansuoti. Būtent šioms reikmėms numatyta skirti dar apie 150 tūkstančių eurų.

Teatras siekia tapti atviru visiems

Apie kūrybinį procesą, naujai statomus spektaklius, profesionalios teatro trupės būrimą, artimiausius ateities planus paprašėme papasakoti Marijampolės dramos teatro meno vadovą Zigmantą Baranauską. Pasak jo, teatro misija yra labai aiški – teatras pirmiausia siekia tapti atviru ir pasiekiamu visiems. Jis apjungs įvairias veiklas – ir profesionalų, ir mėgėjišką teatro meną.

– Kovo 3 dieną startavome su režisieriaus Evaldo Jaro premjera – spektakliu vaikams „Batuotas katinas“, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka puikiai žinomas aktorius Marius Jampolskis, taip pat vaidina aktoriai Julius Žalakevičius, Tadas Gudaitis, o scenografiją ir kostiumus sukūrė įvairiuose šalies teatruose dirbantis
scenografas Marijus Jacovskis, – sakė Z. Baranauskas, pasidžiaugęs, kad į šį premjerinį spektaklį bilietai
sparčiai tirpo.

Teatro meno vadovas Zigmantas Baranauskas turi daug kūrybinių planų.
Teatro meno vadovas Zigmantas Baranauskas turi daug kūrybinių planų.

Pernai minint Tarptautinę teatro dieną, kovo 27-ąją, Marijampolės kultūros centro salėje
buvo surengta „Auksinės pakabos“ apdovanojimų ceremonija. Šiemet panašus minėjimas taip pat vyks, o
žiūrovų laukia dovana – spektaklis „Sugrįžimas“, specialiai šia proga sukurtas ir režisuotas Ramūno Cicėno. Jame vaidina gerai žinomi Lietuvos teatro ir kino aktoriai Vytautas Kaniušonis, Rimantė Valiukaitė, Oneida Kunsunga bei pats Z. Baranauskas. „Suvalkiečiui“ jis atskleidė, kad tai spektaklis apie melą ir apgavystes, kai pradingus žmogui jo artimieji plėšosi dėl turto, vieni kitiems meluoja ir manipuliuoja.

Planuoja turėti nuolatinį repertuarą

– Kai Dramos teatro pastatas po remonto pagaliau vėl atvers duris, tai ir šie, ir ankstesni mūsų spektakliai – ir „Apaštalė“, pastatyta Vytenio Pauliukaičio, ir mano režisuotas spektaklis vaikams „Panama yra graži“, ir
režisierės Mildos Mažėtytės-Antanauskienės spektakliai „Tartiufas“ bei „Giesmių giesmė“ bus rodomi ir sudarys nuolatinį teatro repertuarą, kurį po truputėlį kursime ir kurio iki šiol teatre daugybę metų nebuvo, – teigė meno vadovas.

Z. Baranauskas teigė, kad mūsų teatre ateityje vaidins tokie žinomi šalies aktoriai kaip Eglė Mikulionytė, Dainius Svobonas, Sakalas Uždavinys, čia dirbs ir spektaklį paaugliams statys režisierius Andrius Povilauskas. Marijampolės dramos teatras yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartį su teatrų vaikams ir jaunimui asociacija „Asitežas“. Marijampolėje ši asociacija jau vasarą geromis sąlygomis turėtų atvežti ir parodyti kelis spektaklius vaikams ir jaunimui.

Pasak meno vadovo, Marijampolės dramos teatre šiuo metu veikia ir dirba jaunimo, senjorų, suaugusiųjų ir lėlių teatro trupės. Šiemet yra minimos garsiojo dramaturgo Viljamo Šekspyro 460-osios gimimo metinės. Ta proga režisierė ir aktorė M. Mažėtytė-Antanauskienė su mėgėjais statys V. Šekspyro pjesę „Venecijos pirklys“, kurią jau gegužės mėnesį planuojama parodyti žiūrovams.

– Aš pats sujungiau abi trupes, kurioms vadovauju, t. y. senjorus bei jaunimą, ir su jais kartu bandau pastatyti Kazio Binkio pjesę „Atžalynas“, kurią taip pat gal jau gegužę išvysime mūsų teatre, – teigė Z. Baranauskas.

Laukia teatro sugrįžimo į senąjį pastatą

Naujienų bus ir daugiau – jau ne vieną teatro festivalį surengusi Nijolė Vasylienė yra parašiusi projektą. Jo metu į Marijampolę atvyks režisierius iš Klaipėdos Marius Pažereckas ir su jau etatiniais teatro aktoriais statys spektaklį „Šuolis“, kuris palies tokias aktualias temas kaip savižudybė ir noras pasitraukti iš gyvenimo. Šį spektaklį planuojama parodyti lapkričio mėnesį.

Paklaustas, ar laukia sugrįžimo į senojo teatro pastatą, Z. Baranauskas teigė, kad ten jam neteko vaidinti ar statyti spektaklių, tad jo laukia ne sugrįžimas, o atėjimas. Teatro komanda to labai laukia, nes norisi vaidinti būtent teatre, kamerinėje aplinkoje, kur spektakliai atrodys kitaip, nei dabar Kultūros centro salėje.

– Labai norime, kad spektakliai būtų lankomi, kad marijampoliečių šeimos turėtų tradiciją ateiti ir į vaikiškus spektaklius, kad žmonės savaitgaliais ruoštųsi, pasipuoštų kostiumais ir eitų ne į kavinę, barą, o pirmiausia pažiūrėtų gerą spektaklį, pastatytą mūsų teatre, – vylėsi pašnekovas.

Derliaus ir apdovanojimų dar teks palaukti

Meno vadovas sakė, kad teko domėtis Alytaus dramos teatro, kuris turi nuolatinį savo repertuarą, veikla, kai ten lankėsi su Marijampolės miesto vadovais. Alytuje buvo papasakota, kaip gyvuoja jų teatras, kokios paramos iš vietos valdžios sulaukia, koks tenykščio teatro veikimo principas. Anot Z. Baranausko, tai buvo labai turininga ir naudinga išvyka, buvo įdomus pokalbis ir su Alytaus teatro vadovais ir aktoriais.

– Alytaus miesto dramos teatras per pastaruosius penkerius metus sugebėjo laimėti ir pagrindinį šalies teatrų apdovanojimą „Auksinį scenos kryžių“. Apie tai garsiai kalbu bei svajoju ir aš, nes Marijampolė kaip miestas jau seniai privalėjo turėti profesionalųjį teatrą, ypač prisiminus jo istoriją. Tai gal ateityje ir tą apdovanojimą bus įmanoma į Marijampolę parvežti, – sakė Z. Baranauskas.

Jis įsitikinęs, kad ateityje neišvengiamai teks didinti ir teatro administracijos darbuotojų skaičių, nes dabar net padedant Kultūros centro darbuotojams penkių žmonių teatro kolektyvui jau nelengva viską daryti, suvaldyti ir įgyvendinti procesus. Šiemet skirto finansavimo naujiems teatro planams įgyvendinti tikrai turėtų užtekti, bet daug kas dar laukia ateityje. Dabar, pasak pašnekovo, pupos tik pasodintos, o jų derliaus dar teks palaukti.

Algis Vaškevičius. Suvalkietis

_________________________
Straipsnio nuoroda: https://www.suvalkietis.lt/2024/03/12/kada-i-marijampole-parsivesime-auksini-scenos-kryziu/