JERICHONO ROŽĖ

Vienos dalies literatūrinė muzikinė improvizacija

Režisierė, aktorė - Dalia Jankauskaitė
Kompozitorius, atlikėjas - Tomas Dobrovolskis
Scenografė, kostiumų dailininkė - Aleksandra Jacovskytė

 

Iš poetės Nijolės Miliauskaitės interviu:

Giliai, giliai manyje, kažkur pačiame esybės dugne, yra kažkas, kas visados budi ir viską stebi, viską atsimena, viską žino. Renka po kruopelytę įspūdžius, vaizdus, garsus ir spalvas, krauna tamsiam lobyne ir palieka ten fermentuotis, keistis, transformuotis. Prireikus - atneša kartais ir į eilėraštį. Nesikišu į tai, tiesiog esu. O kai rašau, gal savaime ateina tai, kas tą akimirką turėtų ateiti.

Norėtųsi kalbėti apie tuos, kuriems sunku, kurie nesugeba prisitaikyti... nemoka gyventi. Ne apie tą, iš viršelio besišypsančią moterį - apie kasdienišką, pervargusią.

Žinoma, poezija kažin ar gali padėti tiems, apie kuriuos norėtųsi rašyti, bet jaučiu pareigą - būtent apie juos.

Pasirinkau poeziją, net jeigu tektų senatvėje elgetauti. Žinau, kad labai rizikuoju, bet trauktis nėra kur.

Literatūros kritikas Valentinas Sventickas apie Nijolę Miliauskaitę:

Poezijoje Nijolė gyveno savo atskirą gyvenimą, neturintį nieko bendro su " aktualiom tendencijom ", su tuo, ko pageidaujama ir kas visiems tinka. Jos eilėraščiai panašūs į voratinklius - plonyčių gijų, perregimi, preciziškai nuausti. Tai dvasios ir žodžio skaidrumas, kurį patyrėme ir kurio ilgimės. Tebegirdime Nijolės balsą - negarsų, aiškų ir įtaigų. Nieko nereikalaudamas jis vis dėlto savaime reikalauja orumo, kultūros, garbės. Teisybės.

Dalia Jankauskaitė - poezijos spektaklio " Jerichono rožė " kūrėja:

Esu sukūrusi nemažai poezijos spektaklių ir programų ( 20 tai tikrai! ) , bet šį kartą sunku buvo apsispręsti dėl paties pavadinimo. Padėjo Jurgos Ivanauskaitės prisiminimai, kuriuose jinai rašo, kad poetę Nijolę Miliauskaitę ir jos kūrybą jai primena ant stalo dubenėlyje auganti keista dykumų gėlė. Tas sudžiūvusių šakų ir šaknų kamuolėlis, kuris, vos jį pašlaksčius vandeniu, išsiskleidžia į šimto spindulių švytinčią žvaigždę, o viskas aplinkui ima dvelkti kaip pieva po lietaus. Nelaistoma Jerichono rožė ir vėl virsta susiraukšlėjusiu gniužulėliu, laukiančiu kitos vandens pažadintos atsivėrimo akimirkos.

© 2010. Visos teisės saugomos. Informacija platinimui būtinas raštiškas sutikimas.

Invent. nr. 010086