BAIDYKLĖ

Dviejų dalių istorija pagal V. Železnikovo romaną "Baidyklė"

Režisierė - Justina Širvelytė (KU,menų fakulteto, režisūros specialybės, IV kurso studentė)
Kurso vadovai: Gytis B. Padegimas, Darius Meškauskas
Vaidina: Lena Besolceva - Rūta Kubeldzytė, Greta Gasčiauskaitė; Šmakova - Paulina Varnelytė; Geležinė Smeigė Mironova - Gabrielė Aleksaitė; Margarita Ivanovna - Simona Survilaitė; Teta Klava - Kristina Alesiūtė; Nikolajus Nikolajevičius Besolcevas - Aivaras Vilutis; Dima Somovas - Norvydas Slankauskas; Rudis - Ignas Gajauskas; Valka - Daumantas Žitkus; Kūtvėla - Henrikas Burinskas; Vasiljevas - Žygimantas Survila; Popovas - Ignas Vieversys; Deimantė Jasaitytė, Samanta Augulytė, Gintarė Sinkevičiūtė, Karolina Valentaitė, Martynas Gutauskas, Vytautė Šarkaitė, Akvilė Aleksaitė, Vaiva Kovzonaitė, Rūta Raibikytė.

Spektaklis apie paauglius, vienos klasės gyvenimą. Jo centre- šeštokė Lena, tarsi nužengusi iš devynioliktojo amžiaus paveikslo į mažo miestelio mokyklą. Mergaitė visų pravardžiuojama baidykle, iš pažiūros nerįžtinga ir trapi, svarbiu visai klasei momentu išdrįsusi viena stoti prieš išdavystę. "Vaikeliams iš narvelių" ji sužadina nesavanaudiškos drąsos ir taurumo pojūtį.

Rusų rašytojo Vladimiro Železnikovo romanas "Baidyklė" parašytas 1981 metais. Dabar tuos metus populiaru vadinti "giliais sovietiniais laikais". Daugelis sovietmečio kūrinių – ypač realistinio pobūdžio, ne literatūrinių pasakų – neabejotinai paseno, tapo nebeaktualūs. Železnikovo knyga taip pat susijusi su tų laikų realijomis, tačiau iš esmės ši istorija neprarado savo vertės. Dar daugiau: jau suvokėme, kad ne viena problema, motyvas – daiktų garbinimas, miesčioniškumas, jėgos kultas ir kt. – ne tik kad neišnyko, bet mūsų laikais dar labiau išryškėjo.

Istorijoje išsiskiria dvi pagrindinės linijos: mokyklos ir šeimos. Šeimos linijai atstovauja senelis Nikolajus Nikolajevičius, kuris kaupia XIX amžiaus paveikslus, portretus ir – turbūt taip turėtume suvokti giliąją šios linijos prasmę – tarytum siekia užfiksuoti ir išsaugoti senąsias moralines vertybes, atsidūrusias pavojuje. Lena tarsi nužengusi iš XIX amžiaus paveikslo, ji tarsi nebetinka šiam pasauliui. O vis dėlto ji, atrodo, padaro poveikį kitiems...

© 2010. Visos teisės saugomos. Informacija platinimui būtinas raštiškas sutikimas.

Invent. nr. 010086